Filmová věda

informace pro uchazeče o studium na Filozofické fakultě UP v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci

Druhá nejstarší vysoká škola v Česku v jediném skutečně univerzitním městě

Proč studovat film?

• Film je zásadním médiem 20. a 21. století s ohromným kulturním a ekonomickým významem. Stal se kulturně-politickým fenoménem, který hýbe světem. Vždy budou třeba lidé, kteří rozumí audiovizuální kultuře. Dnes více než kdykoliv předtím.

• Filmový průmysl a z něj odvozená média budou stále potřebovat kvalifikované odborníky, kteří rozumí kinematografii, filmové estetice a dramaturgii, způsobům financování, distribuci a public relations.

• Stejně tak je třeba těch, kteří o filmovém umění i zábavě umí psát a učit či těch, kteří budou kvalifikovaně rozhodovat o podpoře filmové kultury na úrovni státních institucí a fondů.

• Pro mnohé z vás je film také velkým koníčkem. Tak proč to nestudovat?

Co u nás můžeš studovat?

Přihlásit se můžeš k dvouoborovému studiu, kdy zkombinuješ program Filmová studia s dalším programem z nabídky filozofické fakulty. Vybrat tedy můžeš i jeden z programů Televizní a rozhlasová studia nebo Divadelní studia.

Pokud v rámci dvouoborového studia zkombinuješ dva z námi nabízených programů (film a divadlo nebo TV + rozhlas), posíláš pouze jednu písemnou práci a komise může zohlednit tvůj zvýšený zájem o jeden z programů.

Proč studovat u nás v Olomouci?

• Utváříme veřejný prostor

Olomouc je skvělým univerzitním městem a naše katedra sídlí v samém centru v nádherné budově bývalého jezuitského Konviktu. Jako univerzita oživujeme iniciativami Zaparkuj nebo Majálesem veřejný prostor a jsme na to hrdí. Tvář města jednoznačně utváří sami studenti a studentky. Blízký kultovní klub Vertigo, sousední kabaret Nabalkoně a vyhlášenou restauraci Konvikt založili absolventi katedry.

• Máme silný vztah k praxi

Úzce spolupracujeme s řadou mezinárodních festivalů jako Divadelní Flora, Academia Film Olomouc (AFO), Prix Bohemia Radio nebo Přehlídka filmové animace a nových médií (PAF).

Stáže v kulturních institucích a divadlech jsou samozřejmostí. Výborné kontakty máme s olomouckými komorními scénami Divadlo Tramtarie a Divadlo na cucky – vedou je naši absolventi. Spolupracujeme také s Moravským divadlem Olomouc a Centrem experimentálního divadla v Brně. Udržujeme vztahy s řadou českých divadel a kulturních organizací.

Máme vlastní divadelní sál! Pořádáme workshopy s praktickými tvůrci a tvůrkyněmi, ale nejen to. Naše katedra je inkubátorem tvé kreativity a můžeš se zapojit do bohatého spolkového života.

• Podporujeme kritické myšlení

I statut na sociálních sítích potřebuje věcnost a pointu, i v běžném životě se hodí umět argumentovat a dokázat třeba přebít fake news fakty. Už od prváku můžeš rozvíjet svou schopnost kritického myšlení v analytických seminářích. Na hodinách diskutujeme o současném umění, politickém divadle nebo kulturní identitě.

Viděl si skvělé nebo hrozné představení a máš názor? Můžeš přispívat na server Divá báze a nebo se zapojit do redakcí festivalových zpravodajů. Vyjíždíme na festivaly i jednotlivá představení po celé republice nebo do blízké Vídně.

Také spolupořádáme s Masarykovou univerzitou a Varšavskou univerzitou mezinárodní letní školu v Josefově zaměřenou na kulturní performance a veřejný prostor.

Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči – navštivte náš den otevřených dveří, který pro všechny zájemce o studium pořádáme dvakrát do roka.

Jak se k nám dostaneš?

l

• Do 15. března nám pošleš vyplněnou elektronickou přihlášku ke studiu a do 14. května písemnou práci.

• Podrobné informace k přijímacímu řízení najdeš zde na webu fakulty.

Kde se uplatníš?

• Ve filmovém průmyslu, ve veřejnoprávních či komerčních televizích, ale také v oblasti živé divadelní kultury nebo rozhlase.

• Jako dramaturg, tiskový mluvčí, redaktor, producent nebo distributor, nákupčí zahraničních pořadů, lokační manažer atd.

• V kinech nebo v atraktivním prostředí filmových festivalů (na naše absolventy narazíš v Karlových Varech, na Letní filmové škole, na Jihlavském festivalu dokumentu a jinde).

• Dostaneš možnost stát se kulturním novinářem píšícím o filmu či obecně kultuře.

• Uplatnění najdeš také ve státní správě. Ve fondech podporujících kulturu, kancelářích evropských institucí, krajů či měst. Na všech těchto úrovních probíhá podpora kulturních aktivit a ty o nich v budoucnu můžeš spolurozhodovat.

• Budeš moci spustit vlastní podnikání: nejen v oblasti kultury a umění, ale také v produkčních společnostech, v mediálních a reklamních agenturách, v médiích či nakladatelstvích.

• V neposlední řadě se můžeš profilovat ve vzdělávacích a výzkumných institucích zabývajících se teorií umění a výzkumem kulturního průmyslu.

Kam za hranice budeš moct vyjet?

Naše katedra každý rok vysílá studenty na semestrální studijní pobyty na svých partnerských univerzitách po Evropě. Jejich seznam najdeš na našem hlavním webu.

Kdo tě bude učit?

[dipi_image_mask image=”http://sestihran.cz/wp-content/uploads/2022/01/ptacek.png” shape=”Shape32″ shape_rotate=”95deg” image_vert=”41″ layer_1_enable=”on” layer_1_background_color=”gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0″ _builder_version=”4.14.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{%22gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0%22:%91%22layer_1_background_color%22%93}”][/dipi_image_mask]

Luboš Ptáček

Učím filmovou teorii, analytické semináře (třeba na téma westernů, fantasy, historického filmu či klasického japonského filmu) nebo praktikum filmové kritiky. Se studenty naší katedry spolupracuji na festivale studentských filmů V.Ř.E.D., konzultuji s nimi jejich filmové pokusy a vedu společný výzkumu v rámci studentské vědecké soutěže.

[dipi_image_mask image=”http://sestihran.cz/wp-content/uploads/2022/01/bilik.jpg” shape=”Shape21″ layer_1_enable=”on” layer_1_background_color=”gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0″ _builder_version=”4.14.4″ _module_preset=”default” width=”87%” module_alignment=”center” global_colors_info=”{%22gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0%22:%91%22layer_1_background_color%22%93}”][/dipi_image_mask]

Petr Bilík

Zabývám se historií československé kinematografie, ale i managementem kultury. Na mých seminářích tak budete třeba připravovat návrhy veřejných projektů, z nichž některé skutečně budou realizovány. Své četné kontakty na lidi z branže využívám k tomu, abych na katedru pravidelně dostával atraktivní hosty z různých oborů.

[dipi_image_mask image=”http://sestihran.cz/wp-content/uploads/2022/01/hain.png” shape=”Shape20″ layer_1_enable=”on” layer_1_background_color=”gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0″ _builder_version=”4.14.4″ _module_preset=”default” width=”97%” module_alignment=”center” global_colors_info=”{%22gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0%22:%91%22layer_1_background_color%22%93}”][/dipi_image_mask]

Milan Hain

se dlouhodobě věnuje výzkumu kultury a budování národa postapartheidní Jihoafrické republiky. Zabývá se rovněž transformací venkova s ohledem na turismus jako faktor rozvoje. V teoretické rovině se zabývá teoriemi kultury ve společenských vědách. Můžete se s ní setkat např. v kurzech Antropologie času a prostoru nebo Historie a teorie antropologického myšlení.

[dipi_image_mask image=”http://sestihran.cz/wp-content/uploads/2022/01/sykora-199×199-1.jpg” shape=”Shape32″ layer_1_enable=”on” layer_1_background_color=”gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0″ _builder_version=”4.14.4″ _module_preset=”default” width=”97%” module_alignment=”center” global_colors_info=”{%22gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0%22:%91%22layer_1_background_color%22%93}”][/dipi_image_mask]

Michal Sýkora

Soustřeďuji se primárně na mezioborové disciplíny (témata spojující film, literaturu, divadlo a televizi) a problematiku filmových adaptací moderní i klasické literatury. Odborně se zabývám také detektivním žánrem, takže studentům nabízím přednášky a semináře věnované teorii a dějinám české a britské detektivky, opět v mezioborových souvislostech. A protože se kromě výuky na naší katedře věnuji i psaní románů (mé knihy se staly předlohou TV série Detektivové od Nejsvětější Trojice) a scénářů (ve spolupráci s Petrem Jarchovským pro Jana Hřebejka), nabízím studentům i kurzy tvůrčího psaní.

[dipi_image_mask image=”http://sestihran.cz/wp-content/uploads/2022/01/cernik-225×225-1.jpg” shape=”Shape21″ shape_rotate=”214deg” shape_scale_x=”0.9″ shape_scale_y=”1.09″ layer_1_enable=”on” layer_1_background_color=”gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0″ _builder_version=”4.14.4″ _module_preset=”default” width=”87%” module_alignment=”center” global_colors_info=”{%22gcid-307556a8-4667-410f-ab9f-a5fdbbaba8a0%22:%91%22layer_1_background_color%22%93}”][/dipi_image_mask]

Jan Černík

Budeme se spolu potkávat hlavně v seminářích, na kterých si ukážeme, že teoretické texty představují vzrušující intelektuální dobrodružství a pomáhají nám rozvíjet kritické myšlení. Zajímá mě filozofie filmu, dějiny československé kinematografie a filmová scenáristika.

…a mnozí další.

Každý správný student ví, že nejlepší spolubydlící je p̸ě̸k̸n̸é̸ ̸k̸v̸í̸t̸k̸o̸ květina. 🌼 . Pokud patříte k těm, kteří se zrovna vystěhovávají z koleje či bytu (na prázdniny, nebo vstříc „dospělému“ životu) i se svou zelenou přítelkyní, proč si společně s ní neudělat radost? @upoint.upol totiž nově nabízí malý unikát: univerzitní obaly na květináče v uměleckém provedení naší absolventky, designérky Venduly Krupařové z @atropa.atelier. 🪴 . A aby v novém květináči vaše rostlinka rychle prospívala, v UPointu vám k němu přibalí pytlíček „hanácké hlíny“ – humusu z naší botanické zahrady @unigardenolomouc. 💚 . 👉 Více na webu a e-shopu UPointu. Odkaz v biu. ☝️ . . . #upoint #upol #jsmeup #olomouc #univerzitnimesto
....a mládí je pryč. 🆙 . V těchto dnech napříč našimi fakultami probíhají promoce čerstvých absolventů a výjimkou není ani @lf.upol, která v prostorách vojenské nemocnice v Klášterním Hradisku oficiálně předala tituly novým všeobecným i zubním lékařům. Hodně štěstí ve velkém světě! Věříme, že se v něm neztratíte. ❤️ Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit. . . . #univerzitapalackeho #palackyuniversity #olomouc #univerzitnimesto
Vítáme první letní den! 🌤️ . Dnes v 11:13 místního času dosáhne slunce nejsevernějšího bodu své dráhy na pozemské obloze. Nastane 93 dnů, 15 hodin a 50 minut astronomického léta. Přejeme vám, abyste je proměnili v co nejlepší vzpomínky. . #summersolstice #letnislunovrat #olomouc #univerzitnimesto #geniusloci
Vivant doctores! 🎓 . Dnes před zraky rektora, hodnostářů pěti fakult a auly plné hostů slavnostně odpromovalo dvaatřicet našich nových doktorek a doktorů napříč vědními obory. Gratulujeme a přejeme dvaatřicet skvělých akademických kariér. 💐🆙 . . . #phd #levelUP #univerzitapalackeho #palackyuniversity #olomouc #univerzitnimesto
Tento víkend = výroční svátky města Olomouce, věnované patronce hanácké metropole svaté Pavlíně. A v tradičním zahajovacím historickém průvodu do kostela sv. Mořice ani letos nechyběla čestná reprezentace univerzity. 🆙 . . . #olomouc #univerzitnimesto #univerzitapalackeho #palackyuniversity #geniusloci
Naše Fakulta tělesné kultury slaví třicetiny! 🆙 . 30 let lásky k pohybu a sportu, 30 let překonávání překážek, vědeckého zkoumání možností lidského těla i podpory veřejného zdraví.To a nejen to za sebou má @ftkup, která se coby samostatná fakulta zrodila v době velkého rozkvětu svobody na začátku 90. let. . Dnes, když se první generace jejích absolventů dostává na vrcholy svých profesních kariér, se všichni opět setkávají v Olomouci. Oslavit stříbrné promoce a popřát své alma mater a jejím studentům další dekády rozvoje a prosperity. Právě teď ve sportovní hale UP! 💚 . #ftkup #30letvpohybu #olomouc #univerzitnimesto #univerzitapalackeho #palackyuniversity
Bezručovy sady v sousedství našich fakult a předposlední májové odpoledne. 🌼 . #olomouc #univerzitnimesto #geniusloci
Tak takový byl náš letošní majáles! Děkujeme všem, kdo s námi včera přišli šířit velké univerzitní veselí, a těšíme se opět za rok. 💖🌈 Do té doby sledujte @majalesup ať vám nic z příprav neuteče. . . . #majalesUP #olomouc #univerzitnimesto #univerzitapalackeho #palackyuniversity
Michal Horák @cichalsporak. Před chvilkou na Zbrojnici! 🎶 . Deštivé odpoledne přešlo ve vlahý (a hlavně suchý) večer a studentský svátek @majalesup jede na plné obrátky. Právě teď! . #rightnow #majalesUP #univerzitapalackeho #palackyuniversity #olomouc #univerzitnimesto
(Nejen) majálesové tetovačky – žhavá novinka od @upoint.upol! . Kdo by z dětství neznal tetovačky ze žvýkaček či jogurtů. Stačilo je přitisknout, navlhčit a pak jen pár vteřin počkat, jak to celé po odlepení dopadne. . Protože věříme, že zábava s dočasným tetováním dospělostí nekončí, náš obchod UPoint na letošní majálesové veselí připravil rovnou dvě univerzitní tetovací sady. Zakoupíte exkluzivně na stánku UPointu na nádvoří Zbrojnice. Otevřeno je do 19:00! . Nůžky jsou na místě k zapůjčení a o navlhčení se vám s trochou „štěstí“ postará dnešní rozmarné počasí. 🌧️💖 . . . #upoint #upol #majalesUP
Vítáme první letní den! 🌤️ . Dnes v 11:13 místního času dosáhne slunce nejsevernějšího bodu své dráhy na pozemské obloze. Nastane 93 dnů, 15 hodin a 50 minut astronomického léta. Přejeme vám, abyste je proměnili v co nejlepší vzpomínky. . #summersolstice #letnislunovrat #olomouc #univerzitnimesto #geniusloci
Bezručovy sady v sousedství našich fakult a předposlední májové odpoledne. 🌼 . #olomouc #univerzitnimesto #geniusloci

Mobilní aplikace Studuj na UP:

Filozofická fakulta
Univerzity Palackého v Olomouci
Křížkovského 511/10
771 48 Olomouc
www.ff.upol.cz